Standardy demokracji wg. wojewody.

OIU 01Zapis wprowadzony w marcu tego roku do statutu Olsztyna, pozwalający grupie co najmniej 150 mieszkańców składać do Rady Miasta własne projekty uchwał, wciąż nie może doczekać się opublikowania. Rozprawa wojewoda kontra mieszkańcy Olsztyna odbędzie się 29 października 2013 r.

Czekam na nią z ogromną niecierpliwością.


Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że otrzymałem kopię skargi kasacyjnej wojewody na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczące identycznej inicjatywy w Ełku.

Wbrew deklaracjom, które usłyszeliśmy na spotkaniu z mieszkańcami Olsztyna, wojewoda walczy dalej. Wbrew temu co powiedział, poskarżył się na orzeczenie WSA. Dalej stoi na stanowisku, że mieszkańcy nie mają prawa do zgłaszania projektów uchwał. Dla jasności – projekt uchwały, nie jest uchwałą. Żeby się taką stał, potrzebne jest głosowanie. Zawsze ostatnie słowo – zgodnie z prawem – należy do radnych.

To nic. Nie i koniec!

Bo gdyby ustawodawca chciał, to wyraźnie przyznałby takie prawo mieszkańcom w ustawie.
Bo niedopuszczalne jest żeby gmina mogła sama decydować o tak istotnych (przypominam – to tylko projekt) uprawnieniach mieszkańców.
A w ogóle takie uprawnienia przyznawane mieszkańcom niektórych gmin, są niezgodne ze standardami demokratycznego państwa.

Zresztą poczytajcie sami.
I nie zapomnijcie o tym przy następnych wyborach. Wszak wg standardów demokratycznego państwa tylko wtedy macie coś do powiedzenia.

OIU wojewoda Elk 01

OIU wojewoda Elk 02

OIU wojewoda Elk 03

OIU wojewoda Elk 04

OIU wojewoda Elk 05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skarga Kasacyjna pdf